O souhlasné stanovisko v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) usiluje od září 2021 další pyrolýzní jednotka, která by měla stát v Chomutově. Jednalo by se o pilotní jednotku pyrolýzy plastů, která má vycházet z podkladů ze zkušební jednotky umístěné v areálu Teplárny Chomutov. Kapacita záměru je 1 346 tun/rok a zdrojem plastů mají být vadné odpadní plasty z výroby a upravené odpadní plasty z tříděného komunálního odpadu, které zpracovává společnost Ekoselekt. V oznámení není konkrétně uvedeno, odkud bude společnost plasty pro pyrolýzu dováženy (v roce 2018 dovážela tato firma plasty z Německa), jaký bude jejich poměr ani jaké bude jejich složení. Z přiložených protokolů je zřejmé, že hlavním cílem je výroba motorového paliva. Limity pro palivo ale pyrolýzní olej nesplňuje a v dokumentaci není uvedena, jak bude dál upravován. V případě pevných odpadů je v oznámení zmíněna možnost následného využití v průmyslu a zemědělství, a to i přes možnost obsahu perzistentních organických látek, těžkých kovů nebo ekotoxicicty.
Vývoj kauzy
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k dokumentaci záměru najdete zde.
Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že dokumentace k záměru musí být přepracována a doplněna, a to hned dvakrát. Po tom, co rozhodnutí o nutnosti přepracování padlo podruhé, na začátku roku 2023, byl proces posuzování vlivů záměru na životní prostředí nenadále ukončen, a to ze strany oznamovatele. Ukončen byl tedy zřejmě i samotný plán na stavbu pyrolýzy plastů v Chomutově.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.