Směs toxického popílku se struskou z liberecké spalovny, kterou společnost TERMIZO (pod označením SPRUK) přes rok neoprávněně prodávala jakožto stavební materiál, kontaminovala životní prostředí v roce 2005 chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Arnika to zjistila, když na podnět místních občanů odebrala vzorky z cyklistické stezky, kterou s podporou z fondů EU postavila společnost STRABAG v obci Oldřichov v Hájích.
Další informace
Z analýz vzorků, které zde Arnika v roce 2005 odebrala, jasně vyplynulo, že stezka vedoucí chráněnou krajinnou oblastí obsahuje zhruba tolik dioxinů jako zamořené sedimenty v okolí Spolany nebo v jiných průmyslových oblastech Česka. Ve vzorcích byla kromě dioxinů prokázána přítomnost celé škály dalších nebezpečných látek, jako jsou polychlorované bifenyly, hexachlorbenzen nebo polybromované difenylétery. Všechny jmenované látky přetrvávají dlouho v životním prostředí a mají velmi negativní účinky na zdraví člověka i na přírodu.
V době, kdy spalovna v Liberci směs toxického popílku a strusky ke stavebním účelům prodávala, neměla platný certifikát, který by ji k takovému nakládání se zbytky po spalování opravňoval. To však není to hlavní. Ke kontaminaci přírody a hojně využívané cyklostezky dioxiny a dalšími toxickými látkami by v tomto případě došlo bez povolení i s ním.
Více informací o spalovně odpadů v Liberci najdete zde.
Stezka v Jizerských horách přitom nejspíš nebude jedinou lokalitou, kde toxická směs skončila. STRABAG SPRUK skladuje také na ploše u výjezdu z obce Mníšek směrem k Frýdlantu v sousedství místního potoka. Směs navíc ke stavebním účelům odebírala řada dalších firem...
Více informací o související kauze nalezení strusky v přírodě na Frýdlantsku najdete zde.