Šokující obrázky, na kterých lidé holýma rukama rozebírají staré počítače a mobily, zbytek pak pálí a dýchají jedovaté výpary, si obvykle spojujeme s Čínou nebo Afrikou. Jenže stejné dojmy získali zástupci Arniky i v Thajsku, kde právě zahajují projekt na snížení toxického znečištění a zvýšení transparentnosti při rozhodování o životním prostředí. Akutní problémy životního prostředí Thajska, země tisíců Buddhů, ale také země průmyslových továren, budou Češi společně řešit s thajskou nevládní organizací EARTH. Jedním z cílů je zpřístupnění už částečně zavedené obdoby českého Integrovaného registru znečišťování. Symbolické je i spouštění na začátku Evropského roku rozvojové pomoci 2015.
„V Thajsku máme na co navazovat, pomáhali jsme organizaci EARTH změřit míru znečištění rtutí v sousedství uhelné elektrárny v lokalitě Tha Tum. Výsledkem byla inspekce továren v oblasti thajskými státními orgány a zavedení opatření ke snížení úniků rtuti. Tomuto projektu předcházela také pomoc s monitoringem dioxinů v okolí dvou průmyslových provozů. Thajsko si určitě zaslouží pozornost českých občanů nejen jako zajímavá turistická destinace, ale také jako země, která potřebuje pomoci chránit své zatím stále ještě krásné prostředí. Stejně tak si obyvatelé Thajska zaslouží stejnou ochranu svého zdraví jako například lidé ve státech EU, a k tomu by měl přispět i zahajovaný projekt financovaný Evropskou unií,“ vysvětluje souvislosti vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.
„Moje první dojmy z Thajska jsou obrázky lidí, kteří na okraji Bangkoku třídí kovy a při tom stojí v popílku ze spáleného odpadu. Vidím vesničany, kteří pijí vodu kontaminovanou výluhy z průmyslových odpadů a děti s mnohonásobně vyšším množstvím olova v krvi, než by bylo zdravotně přípustné. Právě solidarita s těmito oběťmi znečištění a možnost přenosu našich zkušeností do zahraničí je motivací, která nás do Thajska přivádí,“ popisuje bezprostřední zážitky koordinátorka projektu Mgr. Jitka Straková z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Obě děti na fotografii mají významně zvýšenou hladina olova v krvi. Podobně by pravděpodobně situace vypadala i po stanovení rtuti nebo dioxinů. Žijí totiž ve vesničce, kde se lidé zaměřují na třídění odpadu. Bohužel se zde kovy z odpadu separují nad ohněm. Olovo může být zodpovědné za poruchy soustředění, krvetvorby nebo poškození ledvin. (FOTO: Arnika)
V projektu podpořeném Evropskou unií Arnika plánuje zejména pomoct organizaci EARTH se zmapováním lokalit, které jsou postižené znečištěním vysoce toxickými látkami. Dalším cílem je zavedením legislativních nástrojů, které by lidem poskytly informace o míře znečištění, a tím je mobilizovaly k zapojení se do řešení těchto problémů. „Součástí projektu je podpora malých komunit žijících v okolí znečišťujících podniků. Ty se budou pomocí malých grantů aktivně zapojovat do kampaní na ochranu svého zdraví a životního prostředí,“ dodává Straková.
„Za téměř patnáct let a díky desítce mezinárodních projektů máme řadu zkušeností s tím, jak lidem na různých místech planety pomáhat ve zlepšování stavu životního prostředí. I když je spolupráce s úřady v jednotlivých státech vždy trochu jiná, všude žijí lidé, kteří po svých vládách požadují, aby jim zajistily zdravé prostředí k životu. Thajsko má značné problémy s průmyslovým znečištěním, a jakmile se nám podaří ho lépe zmapovat, můžou začít práce na konkrétních opatřeních ke zlepšení současného stavu na nejvíce postižených místech,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Část prostředků z projektu pak získají i samy místní iniciativy, které budou moct podávat vlastní malé projekty. Jejich prostřednictvím budou získávat informace o znečištění jejich domova a okolí, případně budou hledat řešení, jak kontaminovaná místa vyčistit. K tomu by jim mělo pomoci i vzájemné setkávání a výměna informací.
Tato zpráva vznikla díky projektu „Zvyšování transparentnosti managementu průmyslového znečištění pomocí občanské vědy“ financovaného z fondů Evropské unie a podpořeného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce ČR.