Nedaleko Mydlovar, v malebné jihočeské krajině, se nejdříve těžil lignit, potom se tu upravovala uranová ruda a posléze zde vyrostla teplárna zásobující teplem a elektřinou široké okolí. Také díky tomu si ji Jihočeská energetika vybrala jako místo pro stavbu spalovny odpadů. Energetická skupina společnosti E.ON se po vlnách odporu (ze stran občanů, nevládních organizací i politiků) sice rozhodla od záměru ustoupit, Mydlovary nicméně na provoz spaloven odpadů jinde v republice doplácejí i nadále. Končí zde totiž velká část popílků (zbytků po čistění spalin) ze spaloven odpadů z celé České republiky.
Další informace
Společnost QUAIL v lagunách tímto způsobem "stabilizuje" nebezpečné látky, především těžké kovy. Pojivem, které se k tomu používá, bývá nejčastěji vápno smíchané s produkty odsíření a popílkem ze spaloven odpadů, ve kterém jsou zakoncentrovány velmi nebezpečné a persistentní toxické látky, například dioxiny nebo polychlorované bifenyly.
Více informací o spalovně odpadů Mydlovary, jejíž výstavba byla plánována až do roku 2006, najdete zde.
Související případ znečištění životního prostředí, který je spojený se společností QUAIL, se odehrál v Hůrce u Temelína, v okolí provozovny této společnosti. Odběry vzorků z tohoto místa a jejich chemické analýzy, které proběhly v roce 2016, ukázaly, že společnost QUAIL znečišťuje dioxiny z odpadů ze spaloven také tuto oblast. České inspekci životního prostředí v Hůrce následně během roku 2016 provedla několik kontrol, při kterých bylo zjištěno, že při manipulaci s toxickými popílky ze spaloven dochází k prášení a úniku znečišťujících látek mimo areál. Krajský úřad Jihočeského kraje následně v roce 2017 rozhodl, že firma při svých aktivitách nadále nesmí nakládat s popílky ze spaloven nebezpečných odpadů.
Více informací o související kauze znečištění přírody v okolí Hůrky u Temelína najdete zde.