Jak mohou zbytky po spalování odpadů ze spaloven vypadat a jak moc jich může být je dobře vidět na skládce v Benátkách nad Jizerou provozované firmou AVE CZ Daniela Křetínského. Už roky se zde kupí obrovské haldy z popelu ze spalovny v pražských Malešicích, končí ho zde valná většina. Popel, který může obsahovat řadu nebezpečných látek, jako jsou těžké kovy nebo bromované dioxiny, se zde ukládá na povrchu terénu, bez jakéhokoli zabezpečení před větrem nebo deštěm, sládka ho totiž smí používat jako materiál ke své úpravě. Společnost AVE CZ tak nemusí za uložení tohoto odpadu odvádět žádný poplatek. Místo se nachází nedaleko města Benátky nad Jizerou a věhlasné rezervace se zubry a divokými koňmi.
Další informace
Společnost AVE CZ stíhají od roku 2022 kriminalisté, a to kvůli podezření na krácení daní v souvislosti s ukládáním odpadů na skládkách. Konkrétně je firma podezřelá z manipulací se záznamy o tom, jak a kolik odpadů bylo na skládky AVE CZ navezeno. Škoda, kterou měla tímto firma způsobit především obcím Čáslav, Benátky nad Jizerou, Hořovice a Mšeno, ale také státnímu rozpočtu, je vyčíslena na téměř 4 miliardy korun. V případě pravomocného rozsudku společnosti hrozí až zákaz činnosti.
Již dříve dostala firma provozující skládku nejen v Benátkách nad Jizerou, ale i v Čáslavi od České inspekce životního prostředí pokutu 2 miliony korun za hlášení nepravdivých údajů o produkci a nakládání s odpady. Firma chybně vykazovala odpady ukládané na skládky jako konstrukční materiál, aby se vyhnula placení poplatků.
Část sídliště přímo v Benátkách nad Jizerou byla v roce 2019 po nějakou dobu pravděpodobně zasypána odpadem ze spalovny, konkrétně takzvanou struskou. Na místě jsme našli úlomky materiálu, které tomu nasvědčují. V roce 2020 tento materiál z benáteckého sídliště zmizel.
Více informací o spalovně odpadů v Praze - Malešicích najdete zde.
Rozšíření skládky
Od roku 2022 usiluje firma AVE CZ v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) o povolení k rozšíření skládky. Připouští přitom, že v jeho důsledku dojde k ohrožení kvality půd, horninového prostředí a podzemních i povrchových vod v oblasti. Projekt je nazýván "modernizací" skládky, za jedinou inovaci v projektu se přitom dá považovat výměna aktuální technologie třídění za automatickou linku. Zbytek plánu je z hlediska žádaného vývoje odpadového hospodářství (směrem k předcházení vzniku odpadů a přechodu na oběhové hospodářství) jednoznačně krokem zpět. Skládkování je dnes v Evropě spíše na ústupu a nachází se na nejnižším stupni v hierarchii nakládání s odpady, protože přináší celou škálu negativních dopadů na životní prostředí a zdraví lidí. Odklon od tohoto typu naprosté likvidace odpadů a dokonce takzvaný "zákaz" skládkování od roku 2030 je také součástí české odpadové legislativy.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k oznámení záměru najdete zde.