Osud staré, dnes uzavřené spalovny nebezpečných odpadů v areálu Synthesie Semtín hýbe Pardubickem již od roku 2008. Stará spalovna dříve sloužila především k likvidaci čistírenských kalů. Zhruba na začátku roku 2008 projevila společnost AVE CZ chuť postavit na jejím místě spalovnu novou. Ta měla mít kapacitu 20 000 tun odpadů ročně a měla být postavena v sousedství již existujícího skladu nebezpečných odpadů (na obrázku), který AVE CZ provozuje. Na konci roku 2009 bylo k tomuto záměru v rámci posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) vydáno nesouhlasné stanovisko, které projekt na nějakou dobu pohřbilo. V roce 2018 však Ministerstvo životního prostředí toto stanovisko zrušilo jako nedostatečně odůvodněné. Na začátku roku 2020 pak začal proces EIA běžet nanovo.
Další informace
V Pardubicích je také řada dalších míst spojených s kontaminací toxickými látkami či jejich úniky. Jsou to především dvě velké chemické továrny na okraji Pardubic Synthesia Semtín a Paramo Pardubice. K tomu je nutné přičíst staré ekologické zátěže v Synthesii včetně lagun s koktejlem perzistentních organických látek. Teprve všechny tyto případy dohromady vytvářejí celkový obraz toho, na jakém místě chce vlastně společnost AVE CZ spalovnu nebezpečných odpadů zprovoznit.
Vývoj kauzy
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k přepracované dokumentaci záměru najdete zde.
Od roku 2020 procházel záměr procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a v květnu 2023 získal souhlasné stanovisko.
Všechny dokumenty k původnímu záměru (z roku 2008) zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k původní dokumentaci záměru (z roku 2008) najdete zde.
Další dokumenty (seminář v Pradubicích 2008)
2. června 2008 uspořádala Arnika v Pradubicích seminář věnovaný především tzv. perzistentním organickým látkám (POPs) ve spojitosti se spalováním odpadů, ale současně také alternativám ke spalovnám odpadů jako cestě, jak se vzniku těchto nebezpečných látek vyhnout. Zde najdete prezentace ze semináře, z nichž mnohé představují originální zdroje informací.
Vlivy na životní prostředí
Zdravotní rizika spalování odpadů (159,1 KB)
PCB, dioxiny, DDT, lindan a bromované zpomalovače hoření PBDE. Lektor: MUDr. Miroslav Šuta, konzultant v oblasti zdravotních a ekologických rizik.
Vliv spaloven na životní prostředí (117,1 KB)
Dopad spaloven na životní prostředí a na strategie k využití a omezení množství odpadů. Lektor: RNDr. Jindřich Petrlík, programový vedoucí programu Toxické látky a odpady Arniky.
Alternativy
Nespalovací technologie katalytické dehalogenace (144.6 KB)
Alternativní metody ekologicky šetrné likvidace odpadů s obsahem POPs. Lektor: Ing. V. Pekárek, CSc., Ústav chem. analýz / Ing. T. Ocelka, Národní refereční centrum POPs.
Nespalovací technologie pro likvidaci odpadů ve zdravotnictví (208.1 KB)
Bezpečné nakládání se zdravotnickými odpady. Lektor: Čestmír Hrdinka, Odbor odpadů Ministerstva životního prostředí.
Využití nespalovacích technologií v ČR a Slovinsku (300.8 KB)
Porovnání situace ve dvou zemích a zároveň prezentace nové studie o zdravotnických odpadech. Lektorka: Saška Petrová, koordinátorka International POPs Elimination Network.
Strategie Zero Waste – předcházení skládkování a spalování (590.6 KB)
Využívání odpadů jako surovin pro novou výrobu, recyklace a využití odpadů. Lektor: Milan Havel, odborník na odpady programu Toxické látky a odpady Arniky.
Stockholmská úmluva a spalování odpadů
Naplňování Národního implementačního plánu (62.1 KB)
Dodržení mezinárodních závazků ČR v oblasti POPs. Prezentace výsledků nové studie. Lektorka: Mgr. Alena Dodoková, Ústav pro ekopolitiku.
Spalování odpadů a Stockholmská úmluva (162.0 KB)
Dopad provozu spaloven na závazky vyplývající z mezinárodní úmluvy o omezování znečištění. Lektor: RNDr. Jindřich Petrlík, programový vedoucí programu Toxické látky a odpady Arniky.
Naplnění Stockholmské úmluvy – workshop
Případová studie: plánovaná stavba spalovny Rybitví na Pardubicku (54.9 KB)
Moderátor bloku: Jindřich Petrlík / Případová studie: Jan Linhart, Sdružení proti spalovně v Rybitví.