Na základě memoranda mezi městy Písek, Strakonice, Milevsko, Horažďovice, Vodňany a Blatná z května 2022 vznikla se záměrem zastřešení společného řešení odpadové problematiky v oblasti společnost ODPADY PÍSEK s. r. o. Ta si také nechala vypracovat dokumentaci k záměru na stavbu spalovny v Písku, která byla zveřejněna v listopadu 2022. Spalovna má vyřešit problém nakládání s komunálními odpady po roce 2029 a její plánovaná kapacita je 50 000 tun odpadů ročně. O odpady, které budou v Jihočeském kraji produkovány, se přitom uchází i již schválená spalovna v Českých Budějovicích a v Plané nad Lužnicí a spalovna v Českém Krumlově. I přes to, že není jasné, odkud budou všechny tyto spalovny v Jihočeském kraji brát odpad a jak to ovlivní míru recyklace v kraji získala spalovna v Písku v listopadu 2024 souhlasné stanovisko EIA.
Vývoj kauzy
Od listopadu 2022 prochází záměr na stavbu spalovny v Písku procesem posuzování vlivů na životní prostředí. K dokumentaci záměru bylo možné se vyjádřit do 7. 12. 2022. Ministerstvo životního prostředí následně vrátilo dokumentaci k doplnění a přepracování. K tomu došlo ještě jednou a poslední verze přepracované a doplněné dokumentace byla zveřejněna v dubnu 2024. Ministerstvo životního prostředí následně zveřejnilo datum veřejného projednání záměru, které se konalo 11. 6. 2024 a kde se k záměu vyjádřila široká veřejnost, za účasti také Arniky. Přes řadu námitek a požadavků na doplnění dokumentace bylo záměru v listopadu 2024 vydáno souhlasné stanovisko EIA.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k dokumentaci záměru najdete zde.
Diskuzi posudku studie „The True Toxic Toll“ mapující znečištění dioxiny v okolí spaloven si můžete stáhnout zde.
V roce 2021 vydala holandská organizace ToxicoWatch ve spolupráci s dalšími evropskými organizacemi studii s názvem „The True Toxic Toll: Biomonitoring of Incineration Emissions“, která prezentuje výsledky analýz vzorků odebraných v okolí evropských spaloven odpadů, mimo jiných i jedné české, ZEVO Chotíkov u Plzně, a ukazuje na znečištění životního prostředí dioxiny v okolí této spalovny. Na základě objednávky Teplárenského sdružení ČR byl následně prof. RNDr. Ivanem Holoubkem, CSc. zpracován kritický posudek na tuto studii. Dokument výše je diskuzí tohoto posudku z pera nezávislé expertky v oblasti znečištění životního prostředí RNDr. Alice Dvorské, Ph.D.