Společnost TTS energo, provozující teplárnu v Třebíči, chce v jejím areálu vybudovat spalovnu odpadů schopnou spálit až 20 000 tun směsných komunálních odpadů (SKO) ročně. Technologicky projekt zajišťuje společnost EVECO Brno. Spalovna by měla spalovat netříděný komunální odpad, ačkoli se v něm nachází velké množství (polovina až dvě třetiny) tříditelných materiálů, které by měly být podle Plánu odpadového hospodářství České republiky primárně recyklovány, ne likvidovány ve spalovnách. Kapacita spalovny výrazně přesahuje produkci SKO na Třebíčsku.
Další informace
Společnost EVECO Brno, která za projektem stojí po jeho technologické stránce, stojí například i za spalovnou SAKO Brno nebo za plánem na stavbu spalovny v Plané nad Lužnicí. V minulosti byla společnost spojená také s plánem na stavbu spalovny ve Vsetíně, kde však byla místními obyvateli a městem odmítnuta.
Nový multipalivový kotel v teplárně Třebíč by měl být kromě směsných odpadů schopen spalovat také biomasu (štěpku a slámu), jak ale společnost přiznává, „preferovaná je varianta spalování SKO s tím, že v případě nedostatku SKO bude spalována kombinace paliv“. Nový kotel by měl nahradit dva stávající kotle na biomasu a čtyři kogeneračními jednotky na zemní plyn. V areálu teplárny kromě toho zůstane jeden stávající kotel na biomasu o kapacitě 10 000 tun / rok, který má být provozován jen v zimní sezoně, a čtyři další kotle (dva na zemní plyn a dva na zemní plyn / LTO), které v současné době slouží jako záložní zdroje.
Za největší motivaci pro vznik projektu označují zástupci firmy kůrovcovou kalamitu, která se podle jejich přesvědčení může každou chvíli zopakovat, a dále rozhodnutí zastupitelů Brna o zastavení rozšíření tamní spalovny, za kterou technologicky stojí, stejně jako za spalovnou v Třebíči, forma EVECO Brno. Teplárna obyvatelům Třebíče výměnou za realizaci projektu slibuje nízké ceny elektřiny a udržení cen za odpad na stávající úrovni (zdroj).
Spalovna se bude nacházet 300 metrů od nejbližší obytné zástavby nebo zahrádkářských osad. Místní mají v souvislosti s projektem pochopitelně obavy také z intenzifikace dopravy, prašnosti, emisí atd. Kapacita spalovny je koncipována na 20 000 tun SKO ročně, ačkoli produkce těchto odpadů na Třebíčsku je momentálně mnohem nižší. I přes to, že provozovatel počítá s případným nahrazením odpadů biomasou, jde o značně nekoncepční krok. I podle dat MŽP se totiž ve směsném komunálním odpadu stále nachází velké množství (podle různých analýz polovina až dvě třetiny) tříditelných materiálů, které by měly být podle Plánu odpadového hospodářství České republiky primárně recyklovány, ne likvidovány ve spalovnách. Stavba spalovny s příliš velkou kapacitou tak může vést ke ztrátě motivace k podpoře recyklace a předcházení vzniku odpadů. Spalovny odpadů a jejich provoz mají kromě toho celou řadu dalších negativ, spojených především s produkcí pevných zbytků (strusky, popelu, popílku), obsahujících celou řadu nebezpečných toxických látek, kterých bude ročně vznikat až 5 000 tun, nebo s emisemi dioxinů do ovzduší, viz studie o tématu.
Vývoj kauzy
Oznámení záměru na stavbu spalovny v Třebíči byl v informačním systému EIA zveřejněn v dubnu 2024. Následně bylo možné k němu zaslat své připomínky. Dle závěrů zjišťovacího řízení „nelze vyloučit významný vliv (záměru) na životní prostředí“, a záměr proto bude procházet kompletním posuzováním vlivů na životní prostředí, včetně nutnosti zpracovat k záměru kompletní dokumentaci a uspořádat veřejné projednání, kde se k záměru bude moct vyjádřit široká veřejnost.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k oznámení záměru najdete zde.