Plasty jsou dnes jednou z největších hrozeb pro životní prostředí, živočichy i naše zdraví. Zastavme jejich nadprodukci a znečištění, které způsobují!
Co budeme moct díky vašemu podpisu udělat?
- Budeme dál odhalovat toxické látky v plastových výrobcích – třeba kuchyňských potřebách nebo hračkách pro děti.
- Budeme tlačit na politiky a političky, aby prosazovali omezování zbytečných plastů a chránili tak životní prostředí i naše zdraví.
- Budeme vás zastupovat na mezinárodních jednáních k nově připravované globální plastové úmluvě.
- Budeme přinášet nové vědecké poznatky o dopadu plastů a toxických látek v nich na lidské zdraví.
- Budeme vzdělávat zákonodárce a zákonodárkyně i veřejnost.
PODEPIŠTE SE POD BUDOUCNOST BEZ PLASTŮ
Důležité milníky
- Druhá přípravná schůze k plastové úmluvě – květen 2023: O průběhu a závěrech schůzky si můžete přečíst zde.
- Třetí přípravná schůze k plastové úmluvě – listopad 2023: Schůzky jsme se zúčastnili a hájili na ní cíle naší výzvy. O jejím průběhu se dočtete zde.
- Čtvrtá přípravná schůze k plastové úmluvě – duben 2024: Tentokrát jsme se schůzky zúčastnili online. Co z ní vyplynulo si můžete přečíst zde.
- Pátá přípravná schůze k plastové úmluvě – listopad 2024: Schůzky jsme se, stejně jako před přesně rokem, účastnili opět osobně. Její závěr nebyl povzbudivý, i když nebyl ani překvapivý, o čemž si můžete přečíst zde.
- Zavedení zálohového systému na PET lahve v České republice - 2025
- Vznik plastové úmluvy - ???
Fotka měsíce
Řeku v hlavním městě Bangladéše, v Dháce, zcela skryly plasty, které se v ní nahromadily. Most původně postavený přes řeku dnes vede přes moře plastů (na fotce od Shahriara Hossaina z místní nevládní organizace ESDO). Takový obrázek se naskýtá v mnoha destinacích, kam se našinec vypraví na dovolenou, byť ta hromada plastového odpadu nemusí být vždy takto velká. Traduje se, že země jihovýchodní Asie jsou původci velké části plastů v okolních mořích, ale už se nedozvíme, že velká část z nich pochází ze zemí jako Austrálie, USA, Velká Británie anebo jiné evropské země, které plastový odpad vyvážejí do jihovýchodní Asie, protože si s ním ani sami neví jak poradit. Jediným účinným řešením je celkovou produkci plastů globálně omezit. O tom je nyní řeč při vyjednávání nové globální úmluvy o plastech. Pomozte jim učinit přítrž! Podepište výzvu Budoucnost bez plastů, která by měla přispět k řešení tohoto problému.